niedziela, 26 czerwca 2011

Wrocławskie Burzowce

Witam. Dziś wybierzemy się na wycieczkę po wrocławskich burzowcach. Burzowce są to kanały odprowadzające nadmiar wody z kolektorów do Odry. Są różnej wielkości, zaczynają się separatorem i kończą na nabrzeżu rzeki.


Zaczniemy od Burzowca Trzebnickiego. Burzowiec ten odprowadza nadmiar ścieków ze skrzyżowania kolektora "Północ" i kanału pod ul. Trzebnicką. Zaczyna się separatorem przy w.w skrzyżowaniu jako poniemiecki kanał o przekroju dzwonowym(1,20m wys.). Idzie tak kilka metrów, po czym zamienia się w syfon który idzie pod dnem kanału żeglugowego. Po drugiej stronie kanału syfon kończy się zasuwą kanałową. Następnie jest ręczna śluza, a zaraz za nią komora ze studzienką. Za tą komorą burzowiec zamienia się w kanał z kręgów betonowych o średnicy 1,20m i uchodzi do Odry.


Następnie przejdźmy do Burzowca Warszawskiego. Jest to poniemiecki kanał o przekroju jajowym o długości 4-5 m zakończony zamkniętą zasuwą kanałową, za którą nie udało nam się dotychczas dotrzeć.


Burzowiec Krakowski jest zbudowany dokładnie tak samo jak Burzowiec Trzebnicki z tym że jest dłuższy i większy. Idzie pod estakada na Krakowskiej i dalej ul. Armii Krajowej. Wygląda tak jak amerykańskie kanały burzowe i taką spełnia role. Jak na razie jest to jedyny znany mi we Wrocławiu kanał wyłącznie burzowy.

Burzowiec Sikorskiego. Klapa najbliżej mostu to wylot fosy miejskiej, dwie pozostałe kalpy to burzowce. Dotychczas nieeksplorowany


 Burzowiec Dmowskiego-za tą kalpą zaczyna się kanał o przekroju dzwonowym i wysokości 1,45 m. Prowadzi do kolektora Zachód...

Rzut oka do wnętrza burzowca. Można tam wejść na dwa sposoby-klapą na nabrzeżu lub studzienką z chodnika.


Burzowiec Mieszczański. Wystarczy popatrzeć na wymiary i od razu odechciewa się wchodzić.

 Burzowiec Kleciński. Raczej nieprzełazowy.
Studzienka jest poniemiecka ale pod nią zwykły betonowy deszczowiec fi700. Burzowiec Kogeneracja...

I oczywiście Przelew Południowy.
Na dzisiaj to już wszystko. Następna akcja wkrótce!

3 komentarze:

  1. Czesc. Jak ida nowe odkrycia? dawno nie widzialem nowego materialu

    OdpowiedzUsuń
  2. Cześć. Czy jest jakaś możliwość wykupienia wycieczki po kanałach wrocławskich?

    OdpowiedzUsuń
  3. Wygląda to mega. Szukam informacji na temat takich miejsc. Czy ten blog jest jeszcze aktywny?

    OdpowiedzUsuń