piątek, 24 czerwca 2011

140-lecie wrocławskiego MPWiK

Dzisiaj z okazji obchodzonego niedawno 140-lecia wrocławskich wodociągów zobaczymy historię MPWiK od czasów Breslau po dzień dzisiejszy.

Oto zakład produkcji wody "Na Grobli". Zdjęcie z XIX w.


Wieża ciśnień zakładu "Na Grobli". Zdjęcie współczesne


Wnętrze wieży ciśnień. Zdjęcie współczesne.

 tak wyglądało czyszczenie kanalizacji w BreslauJak widać była to ciężka praca


A tak wygląda to dzisiaj. Nie trzeba już wchodzić do kanałów.Oto jak wyglądało WKO(pojazd do czyszczenia kanalizacji) na początku XX wieku.


Dziś wrocławskie MPWiK dysponuje o wiele nowocześniejszym sprzętem.Dzisiaj sieć kanalizacyjna Wrocławia to ponad 1300 kilometrów! MPWiK-owcy mają teraz znacznie więcej roboty niż ich niemieccy poprzednicy.
Jeszcze jeden rzut oka na dzisiejsze WKO...


Nielegalne przyłącza kanalizacyjne to plaga dla pracowników MPWiK. Dlatego istnieją specjalne ekipy, regularnie kontrolujące sieć.

Większość kanałów jest stara, pochodzi jeszcze z XIX wieku. Dlatego należy regularnie kontrolować ich stan techniczny. Zajmuje się tym sekcja inspekcji telewizyjnej MPWiK.

Używają w tym celu zdalnie sterowanych kamer-robotów.Tej używają zazwyczaj do większych kanałów...
A tej do mniejszych


 Tak wygląda wnętrze ich wozu. Tutaj: panel sterowania kamerami.


A tutaj tył kamerowozu z podręcznym magazynkiem(m.in z wymiennymi kołami do kamer) oraz zapasowy panel sterowania.

Kamery mogą jednak filmować tylko mniejsze kanały. Do większych ekipy MPWiK muszą wchodzić osobiście. Na zdjęciu ekipa MPWiK sprawdzająca stan Przelewu Południowego.

Najważniejszą infrastrukturą zarządzaną przez MPWiK są jednak wodociągi. Dzięki częstym kontrolom i staranności pracowników dwóch zakładów uzdatniania wody-"Na Grobli" i "Mokry Dwór" możemy cieszyć się w kranach krystalicznie czystą wodą.

To dzięki tym ludziom infrastruktura wodno-kanalizacyjna Wrocławia działa bez zarzutu!

2 komentarze:

  1. Ja zawsze doceniałem pracę takich osób gdyż wielu z nas nie ma nawet pojęcia jak ciężkie jest to zajęcie. Jeśli chodzi o sam zakład to gratuluję i zauważyłem że firma https://www.stankan.pl/wuko ma praktycznie tako samo wyposażenie jak i zakład z Wrocławia. Kto by się spodziewał :)

    OdpowiedzUsuń