wtorek, 3 stycznia 2012

Tajemnice Przelewu Południowego

Witam! wielu z was wysyłało mi maile z pytaniem "Co znajduje się za tajemniczym zamurowaniem w Przelewie Płd.?". Dziś na nie odpowiemy!Aby zajrzeć do komory przytargaliśmy z kolegą do przelewu kilkumetrową drabinę.
Zaglądamy do środka!
Za otworem znajduje się dość duża i głęboka studnia.Po jej prawej stronie znajduje się kanał dopływowy...
...a po lewej schodki prowadzące na górę.
Sufit stanowi duża stalowa pokrywa. Widziałem ją z góry podczas zwiedzania z Jakimtypem z PST przepompowni "Nowy Port".
Woda w studni nie śmierdzi ściekami. W powietrzu unosi się charakterystyczny zapach długo stojącej deszczówki. Po konsultacjach z historykiem naszej grupy dowiedziałem się że są to prawdopodobnie pozostałości po starym przelewie, który w pierwszym okresie działania wrocławskiej kanalizacji(przed wybudowaniem Nowego Kolektora Południe i Przelewu Płd.) odprowadzał nadmiar wody ze Starego Kolektora Południe(kiedyś Stary Kolektor Południe był głównym kanałem zbiorczym dzielnic południowych. Był to kanał o przekroju jajowym i wymiarach 1,9x2m)Obecnie stary kolektor jest odcięty(zasypano go w okolicach jednostki wojskowej na głogowskiej) i jest używano jako zbiornik retencyjny na deszczówkę. Został tez spięty przed Przelewem w jeden kanał z kolektorem Zachód. Na dzisiaj to wszystko. Już niedługo relacja z Nowego Kolektora Południe! Do zobaczenia!

3 komentarze:

 1. wydaje mi się, że deszczówka w studni nie ma związku z jej podłączeniem do starego kanału południowego , bo ten kanał kiedyś do niej dobiegał, podczas budowy nowego przelewu spięto go razem z kolektorem "zachód" który wraz ze starym południowym wpływa teraz do przelewu południowego przez wspólny kanał 2,8x2,8m. Woda w studni to pewnie efekt przesiąkania.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kurczę, ale fail. Sorry, pisałem ten post wczoraj późno wieczorem i kompletnie o tym zapomniałem. Już poprawione.

  OdpowiedzUsuń
 3. super sprawa.
  Czekam na moment gdy zacznie sie Pan interesowac speleologia.
  Czekam na zdjecia z jaskin.

  OdpowiedzUsuń