poniedziałek, 14 listopada 2011

Operacja "Stary Port"

Witam! Dzisiaj zrobimy sobie wycieczkę do przepompowni Stary Port. Odwiedzimy także obsługujący ją burzowiec. Przepompownia ta jest najstarszą przepompownią Wrocławia. W czasach niemieckich nazywała się Zehndelberg i tłoczyła wrocławskie ścieki na Pola Irygacyjne. Poważnie uszkodzona w czasie Festung Breslau, została odbudowana jako Stary Port. Obecnie przeszła gruntowną przebudowę i tłoczy ścieki z północnej części miasta do kolektora Odra.


Ale najpierw odwiedzimy burzowiec.


Zaraz przy wylocie czeka na nas rura dolotowa.


Patrzymy do środka.W głębi burzowca druga, taka sama rura. Nie będziemy publikować zdjęć z bliska, wygląda identycznie.Idziemy dalej. Burzowiec ma kształt dzwonu, lecz jego wymiary nie pozwalają stać wyprostowanym. W oddali widać śluzę.


Dochodzimy do komory śluzy.


Klapa zwrotna jest zablokowana w pozycji otwartej i przyspawana na stałe do utrzymującej ją rury. Bardzo mądre, zwłaszcza jeśli zdarzy się powódź i gwałtownie wzrośnie poziom wody. Jak nie zdążą zamknąć zasuwy kanałowej, to kolektor Nova Północ może nie wytrzymać takiej masy wody. A wtedy współczuję mieszkańcom północnego Wrocławia. U góry widać wyjście na teren przepompowni.


Zamknięta zasuwa. Podobno można przez nią wejść do podziemi starej przepompowni. Może kiedyś spróbujemy:).Widok ze śluzy w kierunku wylotu.


Wracamy

Opuszczamy burzowiec......trzeba pooglądać samą przepompownię.


 Stary budynek Zehndelbergu.
 Inna perspektywa.

Z pewnością jeszcze nie raz wrócimy do Starego Portu. Na razie zajmujemy eksploracją kolektora Nowe Południe a także kilkoma niekanałowymi projektami. Do zobaczenia!

3 komentarze:

 1. Te zasuwy wyglądają jak drzwi z jakiejś futurystycznej gry FPP :)
  Nie wiem czym robisz zdjęcia, ale przydałby Ci się aparat, na którym można ustawić długi (~8s) czas naświetlania i statyw. Sam tak robię, dzięki czemu zdjęcia są jasne i ostre.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dotychczas robilem zdjecia nokia n95 ale niedawno kupilem sobie porzadny aparat canona. Pisalem o tym na profilu WGK na facebooku, polecam subskrybowanie albo tam, albo na twitterze, regularnie pojawiaja sie tam informacje o naszych planach i nowosciach w grupie. Bedzie juz tylko jeden wpis ze zdjeciami z nokii a potem wszystko bedzie robione canonem

  OdpowiedzUsuń
 3. Te rury stalowe widoczne po bokach burzowca służą do awaryjnego oprózniania rurociągów tłocznych na osobowice , kolektora północnego od tej strony nie da się już zalac przy powodzi,ponieważ nie ma już połączenie przepompowni z kolektorem, zlikwidowano i zasypano stary piaskownik i kanały do niego prowadzące więc ani do ani ze starej przepompowni nic już nigdy nie popłynie...szkoda troche

  OdpowiedzUsuń